Haber Detayı
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 21:01
 
Münir Özkul 92 yaşında
Mahmut Hoca ve Yaşar Usta gibi Türk sinemasının unutulmaz karakterleriyle özdeşleşen, özel ve devlet tiyatrolarında birçok önemli oyunda sahneye çıkan, devlet sanatçısı unvanlı usta sanatçı Münir Özkul 15 Ağustos'ta 92'nci yaşına girdi.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Münir Özkul 92 yaşında

Türk sinemasının sevilen filmleri Mavi Boncuk, Bizim Aile, Neşeli Günler ve Gülen Gözler gibi usta eserlerde yer alan, Mahmut Hoca ve Yaşar Usta gibi unutulmaz karakterlere hayat veren Münir Özkul bugün 92'nci yaşına girdi. Özel ve devlet tiyatrolarında birçok önemli oyunda sahneye çıkan ve devlet sanatçısı unvanlı Münir Özkul kimdir? 

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

15 Ağustos 1925 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Münir Özkul, tiyatrodaki ilk sahne deneyimini 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde yaşadı. 1948 yılında Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonelliğe ilk adımını atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti. Usta oyuncu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun da aralarında olduğu bazı tiyatrolarda sahneye çıktı. Türk tiyatrosunun önemli bir simgesi olan “Kavuk” da, 1968 yılında İsmail Dümbüllü tarafından Münir Özkul’a devredildi. Münir Özkul, Yeşilçam’daki ilk deneyiminde 1951 yapımı “Vatan ve Namık Kemal” filminde figüran olarak rol aldı. “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” gibi Türk sinemasının unutulmaz karakterleriyle özdeşleşen Özkul, 200’den fazla filmde oynadı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanı verilen Münir Özkul, uzun yıllardır demans hastalığıyla mücadele veriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Münir, Özkul, 92, yaşında,
Haber Yazılımı